ZZSHMP Studio Aleš - bezpečnostní a výstražný polep

ve středu dne 18.9. proběhlo slavnostní předání námi polepovaných sanitních vozů pro ZZSHMP (viz článek ze serveru www.hvezdazivota.cz)

Další generace sanitek pražské záchranky se představuje:

Dne 18. 9. 2013 proběhlo slavnostní předání deseti nových sanitních automobilů Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy. Akce se konala v Centrálním parku na pražské Pankráci a zúčastnili se jí mimo jiné také herečtí představitelé lékařů a záchranářů z první i druhé řady televizního seriálu Sanitka, po kterých jsou nové vozy pojmenovány.

 

 

Jedná se o již několikátou generaci sanitních vozidel RZP (Rychlá zdravotnická pomoc) se skříňovou nástavbou, jejich výrobcem je domácí firma KOV Velim, která je dvorním dodavatelem techniky pražské ZZS.

 

Sanitky jsou postaveny opět na podvozku německé značky Mercedes – Benz, model Sprinter se standardní kabinou pro osádku 1+1 – řidič a záchranář. Podvozek nese označení 519 CDI a je osazen elektricky předehřívaným dieselovým agregátem, splňujícím emisní normu Euro 5 o objemu 2.987 ccm a výkonu/síle 140 kW/190 koní. Max. točivý moment je 440 Nm při až 2.400 ot/min. Celková hmotnost automobilu je 4.600 kg.

 

V rámci sériové výbavy jsou v automobilu systémy ABS, ESP, ASR, EAS, dále pak centrální zamykání na dálkové ovládání, elektrické stahování oken a airbag řidiče s přepínačem bezpečnostních pa­sů.

 

Nadstandardní příplatková výbava zahrnuje sedmistupňovou automatickou převodovku, airbag spolujezdce s přepínačem bezpečnostních pasů, elektricky seřiditelná a vyhřívaná zpětná zrcátka, automatickou klimatizaci a vedlejší pohon z motoru vpředu pro přídavnou klimatizaci.

 

V kabině nalezne posádka potřebné komunikační prvky, radiostanici, navigaci, kameru, která snímá jízdu, monitor zadní kamery a v neposlední řadě také ovládání světelného a zvukového výstražného zařízení, které je v ideální kombinaci od výrobců Whelen a Federal Signal.

 

Sanitní skříňová nástavba sendvičové technologie Aluvan z lehkých slitin a kompozitů se nachází v propojení za kabinou vozu. Velikost vnitřního prostou je 3800×1900×1850 mm, což je plně dostačující pro činnost posádky při provádění záchranářských úkonů a přípravy pacienta po jeho zaléčení a stabilizaci na transport do nemocnice.

 

 

Přístup do nástavby je zajištěn z boku přes posuvné dveře a pomocný vyjíždějící schod, v zadní části s nosítky jsou dvoukřídlé dveře.

 

Vnitřní prostor je klimatizovaný, plně vyhovuje hygienickým předpisům, stálobarevná podlaha je otěru, vodě i chemicky odolná v protiskluzové úpravě, stěny a strop jsou z omyvatelného materiálu bílé barvy. Skla oken jsou potažena ochrannou folií. Veškeré elektrické spotřebiče zde umístěné jsou ovladatelné z prostoru kabiny řidiče.

 

Dominantním prvkem je hydraulicky odpružený, do stran posuvný stůl nosítek Stem Eden. Nosítka jsou plně polohovatelná, typ Stryker M1. Kromě nich je součástí výbavy samozřejmě i skládací přenosná sedačka, obslužná z vnějšku vozu. Další sedačky jsou na levém boku vedle nosítek. Obě jsou sklopné a otočné do boku o 90°. Třetí vnitřní sedačka je lékařská. Její místo je u nerezového pracovního stolu, jehož součástí je i umyvadlo na vnitřním předním čele nástavby. Toto sedadlo typ Intap Kapitán je posuvné vpřed/vzad s aretací pohybu, otočné v rozsahu 180°. Je vybaveno stejně jako boční sklopné sedačky bezpečnostním pasem.

 

Úložné prostory pro zdravotnické vybavení se nacházejí na pravé stěně vnitřku nástavby a jsou kyty dveřmi či roletkou. Vybavení nových sanitek plně odpovídá vyhlášce 296/2012 Sb., části o vozidlech RZP. Za zajímavost v nástavbě lze považovat nouzové tlačítko okamžitého uzamčení a odemčení vozu.

 

Podstatnou částí bezpečnostních prvků je výstražné zařízení a v případě pražské ZZS zejména jeho světelná část. Ostatně je již dobrým zvykem, že vozidla ZZS HMP jsou vidět jak dobře osvětlený vánoční stromeček v dobrém slova smyslu. Výstražná světla modré barvy v LED provedení jsou maximem, co muže na sanitkách v rámci aktivního bezpečnostního prvku být. Pražská záchranka nechala osadit tyto nové automobily modrou LED rampou od firmy Whelen, od stejného výrobce pocházejí i přídavní přední a boční doplňková světle téže barvy rovněž v LED provedení. Na přední masce vozu jsou dvě, na blatnících také, další dvě nalezneme na přední části nástavby nad kabinou, na pravém i levém boku nástavby je v každém horním rohu stejné světlo, zadní čelo a jeho horní část je osazena kromě dvou modrých také dvojicí oranžových výstražných světel.

 

Zvolená kombinace výstražných LED světel a rampy od firmy Whelen a ovládací skřínky sirény PA300 od Federal Signal se 100W reproduktorem je perfektním řešením světelného a zvukového výstražného zařízení.

 

Barevné provedení sanitek se základem signální žluté a poměrné části retroreflexních prvků je dobře viditelné a rozpoznatelné. Grafické zpracování odpovídá již klasickému standardu Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy.

 

 

Popřejme tedy pražským záchranářům, ať jim nové vozy slouží k jejich nelehké službě co nejlépe a spolehlivě.

 

Označení nových sanitek ZZS HMP:

186 „Jiří HUBAČ“

187 „MUDr. Bohumil ŠEFRNA“

188 „MUDr. Jan KADERKA“

190 „MUDr. Vojtěch JANDERA“

191 „MUDr. Markéta FOLDYNOVÁ“

192 „Eliška JANDEROVÁ“

193 „MUDr. Václav MÁDR“

195 „MUDr. Richard BLÁHA“

196 „Josef NELIBA“

197 „Fanda BEZNOSKA“

 

Každý z deseti nově pořízených automobilů vyšel na 3.863.530,–Kč.

Zobrazit celou galerii

Všechny aktuality

Kontakt

Telefon/Fax

325 512 156

E-mail

grafika@studio-ales.cz

   

Copyright 2010 Studio Aleš - Aleš Urban

www & SEO - Jimsoft s.r.o. , webdesign - mojegrafickestudio.cz

tel./fax: 325 512 156

e-mail: ales@studio-ales.cz

Facebook